Mardin-Yalımköy Yaz Okulu Kapanış Toplantısı

GAP Kadın ve Çocuk Derneği ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümünün, Kalkınma Bakanlığı ve Mardin Valiliği ile MAREV’in maddi desteğiyle Mardin ili Yalımköy Beldesi İlköğretim Okulunda 1 Temmuz 2012 tarihinde başlayan YAZ OKULU, şenlik havasında geçen bir kapanış toplantısıyla sona erdi.

Toplantıya Mardin Valisinin eşi Fatma Ayvaz, Vali Yardımcıları, Yalım Belediye Başkanı Abdülkerim Adam, Prof. Dr. Aytül Kasapoğlu, Özlem Avuka, Yalımköy İlköğretim Okul Müdürü Reşat Güzel ile öğrencilerin velileri katıldılar.

Toplantının başlangıcından bu yana öğrencilerin hazırladıkları resim ve el işleri sergisi, Yaz Okulu etkinliklerini belgeleyen slayt gösterisi eşliğinde gezildi. Daha sonra Ankara Üniversitesi’nden Şilan Yazgan açılış konuşması yaparak duygu ve düşüncelerini paylaştı; katkısı bulunan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür etti. İki yüz civarında öğrencinin yararlandığı Yaz Okulunun kapanış toplantısı başta ana sınıf öğrencileri olmak üzere ilköğretim öğrencilerinin hazırladıkları koro ve solo şarkılarla devam etti. Son olarak davul ile ritim gösterisi ve halk oyunları konuklar, veliler ve öğrencilerin katılımıyla coşkunun artmasına yol açtı. Ancak yüzleri boyanan, dans eden şarkı söyleyen ana sınıfı öğrencileri kadar her yaştan ve sınıftan ilköğretim öğrencisi bunun aynı zamanda ayrılık günü olduğunu anladıklarında ve veda zamanı geldiğinde oldukça duygusal anlar yaşandı…

Yaz Okulunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Abdülkadir Çevik ve Doç. Dr. Birim Günay Kılıç; Hukuk Fakültesinden Olcay Karacan da öfke kontrolü ve çocuk hakları konularında eğitim verdiler. Dicle Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. Abdürrahim Özmen’in yanı sıra Dr. Günnur Ertong, Öğr. Görevlisi Polat Alpman, Araş. Gör. Ercan Geçgin ile Araş. Gör. Hasan Akcan ise Yalım Beldesi Monografisinin hazırlanmasına yönelik araştırmalar yaptılar. Yaz Okulu bir yandan Yalım Beldesi İlköğretim Öğrencilerinin yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlarken  müzik ve resim alanında yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat tanımıştır. Öte yandan da yaz okulu otuza yakın Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencisinin de alana çıkıp toplumdan çok şeyler öğrenerek staj yapmalarına olanak sağlayan önemli bir etkinlik oldu.

İlköğretim çağı dışında kalan ve çeşitli nedenlerle öğretime ara vermiş 12-15 yaş grubu gençlere yönelik faaliyetler düzenlenmiş olması da bu yılki YAZ OKULU’nun farklı bir özelliğiydi. Nitekim gelecek yıllarda bu yaş grubuna özel ek bir program yapılması gündeme gelmiş bulunmaktadır. Bu konuda özellikle Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nilay Kaya’nın yenilikçi düşünce ve girişimleriyle edinilen tecrübeler yol gösterici olacaktır.

Ankara Üniversitesi öğrencileri ile Mardinli çocuk ve gençler arasında kurulan diyalog gerçekten heyecan verici ve etkileyiciydi. Her iki tarafın da birbirinden çok şey öğrendiği ve kalıcı ilişkilerin temellerinin atıldığı gözlenmekteydi. Öğretim üyesi ve öğrencilerin yoğun saha çalışmalarıyla ortaya çıkan sosyal araştırma sonuçlarının da en kısa zamanda yayınlanması ise kuşkusuz yaz okulunun önemli bir başarısı olacaktır. Stajyer sosyoloji öğrencileri de yaz okulundaki deneyimlerini yazarak bu kitaba katkıda bulunacaklardır.   Aslında başlangıcından kapanışına kadar tüm sürecin belgelenmesi gelecekteki toplantılar için bir model oluşturacağından, kendisi bizzat sergi küratörü olan Yrd. Doç. Dr. Fatma Türe’nin kapanış toplantısına sihirli dokunuşları kadar “Yalımköy Yaz Okulu Belgeseli”’ne alanında saygın yayıncı bir uzman olarak imza atması da her türlü takdirin üzerindedir.

Şoförlerinden aşçılarına, programın düzenlenmesinde yer alan herkes özellikle Mustafa Duyar, Cesur Paşaoğlu, Akın Akkuzu çok çalıştılar. Staj gören sosyoloji öğrencileri ve başta Araş. Gör. Yasin Durak olmak üzere eğitim programının belkemiği rolünü üstlenen herkes Mardin’de farklı sosyal ve coğrafi iklimde staj yapmanın zevkli ama bir o kadar da ağır sorumluluğu olan bir çaba olduğunu çok yakından hissetti ve ortama uygun stratejiler geliştirerek zoru başardı. Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji Bölümü Mardin’de tarih yaptı demek bu yüzden yanlış olmayacaktır…